SIV DOM MAK-РАП Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???

Go down 
+13
sleepy
БАНО
GanG-Lady
atentator
G-GIRL
THE_LADY_D
PileMVP
Black_Wizard
martin4ebaby
Juve-W.H.F.
K.B.
Gang Man[Freedom Figters]
dime_sivdom
17 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 7:28 pm

ova tema e dolgo vreme izlozena na kritiki vo odnos na mislenjeto deka oblekata ne te pravi raper...
vaka spored mene jas pocituvam tugi mislenja i se soglasuvam delumno deka oblekata ne e taa sto te deklarira deka si opredelen za nekoj vid na muzika no sepak sakam da kazam deka taa e sostaven del od hip hop kulturata i deka e eden od spored mene povaznite elementi...
kako prvo ako veke pravam nesto i ako sum opredelen za nekoj vid muzika vo slucajov rap togash ne se stramam i da izgledam taka...mislam deka taa fora oblekata ne te pravi raper e mnogu pogresno svatena bidejki se misli deka ako si fejker ili slicno ne ti vredi da se oblekuvash "raperski" posto oblekata ne te pravi raper a ne deka oblekubanjeto ne e vazno vo hip hop-ot
no sega zborame za stilovi vo muzikata koj so sebe si nosat i red odliki so koj se odlikuva kulturata sto so sebe ja nosi konkretno rap muzikata a toa e hip hop

znaci ako sum raper i ako pravam rap togash zosto i da ne izgledam taka...????
ako veke pokazuvam buntovnost vo tekstot zosto da ne pokazam i vo mojot izgled zosto vsusnost oblekata nosi vo sebe i buntovna poraka...
i da ne filozofiram mnogu kazete sto mislite za ova...bash me interesira i za drugo mislenje

PeAcE!!! afro
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
Gang Man[Freedom Figters]
Рап Шутрак
Gang Man[Freedom Figters]


Број на мислења : 189
Join date : 2008-03-14
Age : 33
Местолокација : Bitola (Arnaut Maale) Oblasta

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 8:26 pm

Iskreno jas mislam deka nisto ne e do oblekata!!!!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/freedomfightersgangmanmadboy
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 8:51 pm

ne e do nea ali ako si raper mislam deka treba da izgledash kako raper...a ne deka toa e presudno no sepak toa ja pravi kulturata celosna i so samata obleka prezentirash na koja kultura pripagash...ako imate videno postari fotki od zlatnite godini na hipi kulturata ke vidite kako site4 se nosat i po toa se znae deka pripagaat na hipi kulturata ili hipi dvizenjeto kako sakate narecetego....e sega se najde nekoj pameten i ne trebalo da se nosime raprski deka mnpguu fejkerski deluvalo(izgledalo)jas za toa go dadov postot i temata a sepak pravona sekoj e da izbira dali ke se nosi hip hop ili ne...
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
Gang Man[Freedom Figters]
Рап Шутрак
Gang Man[Freedom Figters]


Број на мислења : 189
Join date : 2008-03-14
Age : 33
Местолокација : Bitola (Arnaut Maale) Oblasta

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 8:53 pm

Ne znam po nea nekako se delat lugeto!!!!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/freedomfightersgangmanmadboy
K.B.
Рап гуштер
K.B.


Број на мислења : 103
Join date : 2008-03-14

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Yo   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 9:18 pm

zdr i od nas pa ljuge jas iam edno moe mislenje toa glasi vaka:

Zna4i oblekata e del od hip hopot i spored mene treba da se po4ituva toa i da se nosi.
zosto koga ke znam deka eden mc e dobar dobro recitira no koga ke go vidam kremski bez ljutenje za site voopsto mi pagja filmot izlgleda kako da e del od kremcite ili taka nesto sli4no.. no toa ne zadolzuva nikoj nemora da se isturish ne e moralno ne te pravi raper oblekata vazno e sto imash vo glavata a ne na glavata dobra metafora od koska:D
no toj stil na obleka spored mene go pi4ituvam i ja nosam takvata obleka mislam deka treba da se po4ituva.
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 10:03 pm

mozi gre6am,a mozi i ne gre6am,no mislam deka sepak i stilot otslikuva do nekade 6to si i na koja kultura pripagja6.
eve edna prosta sporedba:ako originalnosta na edna nacija i nejzinata kultura ja otslikuvaat orata i narodnite pesni kako i avtenti4nite narodni nosii(6kotska,bavarska,pa i makedonska),toga6 i hip hop kulturata kako univerzalna kultura koja ne e vo sopstvenost na niedna nacija(spored mene iako poteknuva od crne4koto naselenie na USA) si ima svoi tanci-brake dance,rap muzikata,pa i oblekata(ne definirana spored detali no vo su6tina se znae 6iroki pantoloni,6irok dukser,istureni dresovi,kapi,6arpi i sl ).I mene mnogu me iritira razmisluvanjeto na nekoi lugje deka si fejk dokolku se pridrzuva6 do 6irokata obleka.Ajde razmislete koj e po fejk toj 6to nosi 6iroko i 6to e nadvor od sekoja 6minkerska moda ili toj 6to se nosi vo pantoloni"6pikozni"ili nekoe pedersko mai4e koe e vo trend???pa duri kje tvrdi deka e vistinski i deka rapuva.Ne sakam da napadnam nikoj,ali toa mnogu mi nalikuva na ki4 vo rapot brakja.Fakt e deka po stilot na oblekuvanje kje ne deklariraat kako narkomani ili pak deka kje opadne popularnosta kaj zenskiot pol( koi dosta vnimava na trendot),a podrzuva4ite na ovoj stil se strikno naso4eni samo na 6iroko ili podobro kazano antifashion,a moeto razmisluvanje okolu tipovite koi tvrdat deka stilot ne e biten sakaat da bidat raperi i da bidat vo trend i sakani od devojkite:)) bi se izrazil so poznatata fraza ili eba6 ili prima6 treto nema Smile
saka6 da ja prezentira6 kulturata???
ako e da,dobar na4in e stilot na oblekuvanje

razmislete malku i ne izbrzuvajte vo davanje na komenti

Respect
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 10:34 pm

dobro e..vazno e deka temata dobiva na popuarnst zatoa i ja staviv da cujam sekakvi misenja...zosto sekoj ima pravo na svoe mislenje...ali da go nadopolnam juve samo...toj sto nosi sminkerska obleka tocno e toa deka go pravi za da fati devojka ili za da go pustat na vrata pred diskoteka da ne ceka kako matuf...ali pred se morame da naglasime deka se stramat od toa sto se...toa ti e isto kako da ti e stram da ja zapees"bitola moj roden kraj" ako ti rece nekoj ispej nekoja narodna za tvojot grad a ti da si od bitola...i namesto taa pesna da mu ja zapeesh "ahhh ahhh ahhh ahhh stend in the live"i da recesh ddeka nema veze na kraj pesna si e pesna...abe i farmerki si se farmerki ali ako si raper barem bidi raper vo se...a ne samo na mikrofon raper a nadvor nikomu nisto...jas samo da poftoram toa sto go rekov vo eden od prethodnite postovi...oblekata simbolizira i nekoja buntovnost znaci ako si buntoven vo pesna(znaci na mic,vo studio,na zurki)bidi i vo tvojot zivot...mislam bidi toa sto si...ako si raper bidi raper i na ulica i vo tekst i vo traka...mislam deka ne za dzabe postoi i ovoj element od hip hop-ot...treba da se pocituva...
i edno ne mi e jasno...
ako oblekata nema vrska...ete eden primer...
kako ke lici eden raper sega da stavi majca metalika,tesni farmerki,martinki i kilerka na raka...???
posledno so ke mi dojdi na pamet e deka toj e raper...mislam mene licno...Very Happy
i ne mi e jasno zosto site raperi sto ne pocituvaat street fashion ja biraat kremskata moda a ne odberat ete na primer...metalski,pankerski,hipi stilovi...
odgovorot lezi vo toa sto tie sto ne se nosat kako sto treba se stramat od toa sto se...mislam jas gledam taka na rabotite...sto i ne mora da znaci...ali spored mene...taka e...nemojte da zamerite ali moe mislenje e toa...

Pozz afro
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
martin4ebaby
VIP
martin4ebaby


Број на мислења : 102
Join date : 2008-03-11
Age : 35
Местолокација : Bitola/Bair

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 10:44 pm

jas mislam deka za mashko treba da se nosi vo poshiroko pa uste ako e raper mora da se nosi...
bounce queen
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/martinceee
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 10:51 pm

jas vikam slu6ajte ja marteto nema da zgre6ite farao farao farao lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
Black_Wizard

Black_Wizard


Број на мислења : 7
Join date : 2008-03-15

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeНед Мар 16, 2008 4:07 pm

eve moe mislenje:

oblekata ne te pravi raper,eve zosto,rapot e muzika ne moda,no ne vikam deka raperot ne treba da nosi siroko,raper nemoze da se oblece ko metalec,panker,ili skiner togas ne bi se drzel do rap kulturata,znaci ima nekoj minimalen procent zosto raperot bi nosel siroko.
Hip hop kultura edna cela kultura koj nalozuva svoi pravila po koi bi trebalo da se drzime za da opstojuva samata kultura Very Happy

pozdrav i pocit
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeНед Мар 16, 2008 8:44 pm

tocno taka te poddrzuvam...samo da te popravam..nema nekoj element sto e vazen a nekoj sto ne e...site se podednakvo vazni za hip hop-ot...
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
PileMVP
Рапуш
PileMVP


Број на мислења : 60
Join date : 2008-03-15
Age : 33
Местолокација : Republika Bitola(JeniMale)

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 1:31 am

pa treba da ima i street fashion ali i ne mora,ako SI ako sakas ne ti treba obleka za da se dokazis deka si raper..Very Happy:D:D:D:DD:D pozz.. alien
Вратете се на почетокот Go down
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Left_bar_bleue4/4Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 2:02 am

Se soglasuvam so Dime vo vrska so nosenjeto na shiroki pantaloni,majci itn...Toa e to4no deka oblekata ne go pravi 4ovekot i deka nosenjeto siroko ne te pravi dobar MC..No sekoja kultura nekako si ima i svoj stil na oblekuvanje.Jas barem taka mislam..I sega koga se znai raperite kako se nosat a veke se smetas sebesi za raper zosto pa da ne i se oblekvas ko raper..Na kraj-kraishta ke ispadni (ko sto posochija pogore) deka se sramis da go pokazis toa....Mislam ne deka e moralno ama pozelno e...Jas ne znam koj gi izvadil tie muabeti deka ako se oblekuvash vo shiroko si fejk?!..za mene toa nema logika..Koga veke gledame od taa perspektiva po logi4ki (barem spored mene)e da si fejk ako se oblekuesh ko kremec...A neznam koj spomna deka zaradi zenskite se otfrla vakvata obleka..Jas bi rekla deka zenskite po bi sakale nekoj da e oblecen taka otkolku da vidi masko koe se nosi skoro kako nea (so isklucok na suknji Very Happy )...Jas velam sekoj si ima svoja gledna to4ka na rabotite.....Ova e moe mislenje..
Вратете се на почетокот Go down
martin4ebaby
VIP
martin4ebaby


Број на мислења : 102
Join date : 2008-03-11
Age : 35
Местолокација : Bitola/Bair

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 2:12 am

da taka e te podrzuvam tebe i moeto zlato normalno toj sekogas e vo pravo...kisski soncka za tebe I love you
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/martinceee
Gang Man[Freedom Figters]
Рап Шутрак
Gang Man[Freedom Figters]


Број на мислења : 189
Join date : 2008-03-14
Age : 33
Местолокација : Bitola (Arnaut Maale) Oblasta

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 2:30 am

K.B. напиша:
zdr i od nas pa ljuge jas iam edno moe mislenje toa glasi vaka:

Zna4i oblekata e del od hip hopot i spored mene treba da se po4ituva toa i da se nosi.
zosto koga ke znam deka eden mc e dobar dobro recitira no koga ke go vidam kremski bez ljutenje za site voopsto mi pagja filmot izlgleda kako da e del od kremcite ili taka nesto sli4no.. no toa ne zadolzuva nikoj nemora da se isturish ne e moralno ne te pravi raper oblekata vazno e sto imash vo glavata a ne na glavata dobra metafora od koska:D
no toj stil na obleka spored mene go pi4ituvam i ja nosam takvata obleka mislam deka treba da se po4ituva.

Ne treba da gi delite lugeto po oblekata toa moze da e najglupavata slika za niv!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/freedomfightersgangmanmadboy
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 5:33 am

THE_LADY_D напиша:
A neznam koj spomna deka zaradi zenskite se otfrla vakvata obleka..Jas bi rekla deka zenskite po bi sakale nekoj da e oblecen taka otkolku da vidi masko koe se nosi skoro kako nea (so isklucok na suknji Very Happy )

jas go spomnav toa.primer deka ti si raperka i deka go saka6 rapot i 6irokata obleka,misli6 deka site go sakaat toa???imav eden sou4enik(na Kosta K.P.U. kom6ijata) koj ne se dele6e od 6iroko i pizamite mu bea mozebi raperski:),ama se zaljube i za mig se smeni.a garantiram deka i ti kje go smeni6 stilot na oblekuvanje(dokolku se nosi6 vo 6iroko)pa i na muzika koga kje napolni6 17 ako ne i pobrzo.
porano za mnogu raperi be6e bitno kako se oble4eni (6iroko ili tesno)a denes neznaat i samite kako go razbiraat stilot na oblekuvanje,po6to i preku oblekata se izrazuva buntovnost.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Left_bar_bleue4/4Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 3:09 pm

Ne go velam toa za mene....Zboruvam vo imeto na zenskite opshto...Bez razlika dali se raperki ili ne..(eve mene ne me smetaj vo situacijata)...Barem kaj nas e taka...Zenskite po bi sakale masko da izgleda i da se oblekuva ko buntovnik otkolku kremski pa i da bide gotov da se rasplaci..Mislam koj kur togas se rodil masko??!! (bez navreda-ne mi e celta toa)..A sekogas ima isklucoci..e toa da....Samo ke recam-pa na nekoja zenska ako i se svigas nema da gleda mnogu po alistata i ke ti se doblizi po sekoja cena..-sepak karakterot seuste e najvazen Very Happy:D
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 4:31 pm

interesno zboruva6 vo ime na cel zenski rod lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Left_bar_bleue4/4Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 5:36 pm

hah.. lol! ..fala na komplimentot... Wink
Вратете се на почетокот Go down
PileMVP
Рапуш
PileMVP


Број на мислења : 60
Join date : 2008-03-15
Age : 33
Местолокација : Republika Bitola(JeniMale)

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 9:18 pm

mora i komplimenti da se delat za to sme tuka nie....tro skoknav od temata ali nema veza...ne treba i fashion malce da mu eb... semata na tie so ne mrazat Very Happy:D:D:D


Street Warior 4ever yo!!
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 10:34 pm

Gang Man[Freedom Figters] напиша:
K.B. напиша:
zdr i od nas pa ljuge jas iam edno moe mislenje toa glasi vaka:

Zna4i oblekata e del od hip hopot i spored mene treba da se po4ituva toa i da se nosi.
zosto koga ke znam deka eden mc e dobar dobro recitira no koga ke go vidam kremski bez ljutenje za site voopsto mi pagja filmot izlgleda kako da e del od kremcite ili taka nesto sli4no.. no toa ne zadolzuva nikoj nemora da se isturish ne e moralno ne te pravi raper oblekata vazno e sto imash vo glavata a ne na glavata dobra metafora od koska:D
no toj stil na obleka spored mene go pi4ituvam i ja nosam takvata obleka mislam deka treba da se po4ituva.

Ne treba da gi delite lugeto po oblekata toa moze da e najglupavata slika za niv!!!!!!
Geng nikoj ne gi deli lugeto...lugeto si se luge...ali ako veke pripagaat na nekoja kultura toa so sebe si nosi i red odliki megu koj i oblekata...taka e i so Hip Hop-ot nema smisla da se pokazuva revolt samo na traka...mora i javno vo sekojdenvniot zivot...

traka za ovaa tema: Bol i Revolt od Marchelo!

(Eyo... svi vi koji drzite "De facto" u plejeru, hocu da sada pojacate ton.
Jer ova stvar je specijalna stvar. Od Paracina za sve male gradove. Bol i Revolt.
035 za celi svet. Svi znate svoju pricu. Marcelo i Dexstarr. Rhyme Animal.
Za sve godine ponizavanja. Reci su suvisne.)

1. strofa (Marcelo):
Sve vase reci su suvisne. Jasno je i bez:
furas fens - slusas dens - na mene iskaljujes bes
-tesno je!
Paracin - provincija, k'o nocna mora:
koncentracija dizela na kvadratnom metru - nigde gora,
a od skora je fora: kozna jakna + "Diadora"
...pravda nije sporna, al' je neosporno spora...
Pa zivim kako se mora.
Nema prilika za klinca iz komsiluka:
eho podsmeha i, kao uteha, lirika.
Velika razlika izmedju nasih svetova:
vi ste finjaci - za vas smo ortaci i ja
bezveznjaci, ludaci, ulicari...
vi bas ne kontate urbano?
Ni ja ne kontam city-klub, pa ne znam sta je moderno.
0-3-5. Sto vojnika s istog fronta.
Sve sto imamo je kontra i srednji prst u ime revolta i bunta.
Omladini Paracina svest i dalje kunta.
Glavna atrakcija Lukas, OK Bend, Kurta & Murta.
...ovo je za nas i za sve druge male gradove,
za sve nasminkane gadove i smradove!
Zatvaraju nas kub na foru "jebes propalice!"
...trikovi i smicalice da nas sutnu na ulice...
I dalje furamo svoje: hardcore, bez zvuka mekoga!
Serite i vredjajte, al' samo taknite nekoga!
Kakvi su -takvi su, moji su! Dajem zivot za svakoga!
Seljacine, niste vredni ni pogleda prekoga!
Ja sam sve sto kazete da jesam - i jos gore od toga!
...i da nisam - ipak jesam. Sta imam od toga?
Kazes: dranker - dzanker - fikser i tableticar,
izrod devedesetih, sektas, apokalipticar...
U kurac krasan! Kosinice-zenice,
sto sire zenice, u cudu slazu recenice traca...
Sta smislis - to lupis. Dizel, da sve pare skupis,
srce imas ili ga nemas - to ne mozes da kupis.

Refren (Marcelo):
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Jedna ljubav za ulice i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Srednji prst u vis! U srcu samo bol i revolt! (sta?)
Bol i revolt, i samo bol i revolt! (sta?)
Bol i revolt, i samo bol i revolt! (samo bol i revolt!)
Bol i revolt, i samo bol i revolt!
(...u srcu samo bol i revolt, osecam zlo...)

2. strofa (Dexstarr):
Opet nista se ne menja. Osim silnog razocarenja,
svaka sitnica me skenja. U nikog nemam poverenja.
Zar da sledim tudja uverenja?
Ako mora tako - dovidjenja!
Cekam epilog unistenja svih buducih pokolenja...
Suocen sa teskim lazima u sluzbi vaseg rezima,
necu da skidam kapu zverima i ratnim profiterima,
nekim ljudima sa mudima, drugim lepljivim prstima,
herojima u skupim kolima, kao i njihovim poltronima!
Gradom hodaju odrpanci, kucke, saneri, pijanci...
Klinci deluju k'o stranci, jer ih kite zlatni lanci.
Cerke mamine i tatine i ne znaju sta su batine:
drolje vuku vucibatine, od bronze pa do platine...
Homice - nastrane mladice uvek gledam ispod oka.
Sto me mrzi takva stoka - stvarno zabole me djoka.
Da dusu spasite od uroka i zbrisete od poroka,
spremite brdo novcanica, pa pravac kod proroka.
Procitacu niz splacina - novih novina iz novina.
Gledacu slike jebacina k'o neka matora seljacina.
Znacu razloge ludila sto idila nije pobedila.
Koja vam sila daje krila? Gde se to istina sakrila?

Refren (Marcelo):
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Jedna ljubav za ulice i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Srednji prst u vis! U srcu samo bol i revolt!

3. strofa (Marcelo):
Bogati cale i njegovi drugari opstinari nam skacu po kari,
kvarni k'o karijes, i niko ne mari za nas bes...
I mi smo necija deca! Buduci ljudi!
Ludi svet nam sudi po nasoj garderobi a ne po cudi...
A mene sad startuju neka nova lica na ulici.
Pitaju kad ce album da mi zagnjure po muzici.
Po mojoj muzici sve do juce pljuju, a sad me satro vole:
juce niko - danas Marcelo... ne mogu da odole!
Satro, druga vremena:)
Pa gde ste do sad, pickice?
Salonski pederasi, crvene cipelice, fensi-ribice:
album stize i sad padate nicice, pticice...
a ja sam isti, ne micem se, dicim se!!!
Svi moji ljudi, znate ko ste: Goga, Piza, Zoka,
cela ekipa iz starog bloka - odvali zvucnik, nek' roka!
Ta stoka sto nas mrzi nek popizdi od zavisti!
Uvek isti: pred Bogom cisti, sad prvi na top listi
- zamisli!

Refren (Marcelo):
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Jedna ljubav za ulice i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Rame uz rame i srednji prst za revolt.
Sto vojnika - jedan front. Isti horizont.
Srednji prst u vis! U srcu samo bol i revolt! (sta?)
Bol i revolt, i samo bol i revolt! (sta?)
Bol i revolt, i samo bol i revolt! (samo bol i revolt!)
Bol i revolt, i samo bol i revolt!
(...u srcu samo bol i revolt, osecam zlo...)

Bol i revolt, i samo bol i revolt!
(...2003...) ... bol i revolt!
Bol i revolt, i samo bol i revolt!
(...Marcelo i Bassivity...) ... bol i revolt!
Ekipa kluba tarantino: srednji prst za revolt!
Moj covek Zion Selectah: srednji prst za revolt!
0-3-5 Paracin: srednji prst za revolt!
...i sve ulice Srbije: srednji prst za revolt!
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Left_bar_bleue4/4Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 2:49 am

lee iskreno se uspav dur da go procitam... Very Happy:D:D
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 2:51 am

tekstot mnogu dolg ti se vide ili dosaden ti beshe postot? lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Left_bar_bleue4/4Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 3:57 am

Abe textov e super tuku mn dolg mi se vide.... lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 5:40 am

booo brat maka mi e da go 4itam ali kje mi kazi6 nahnadno 6o e poentata na textot:)ako e pastiran ok ali ako go pi6e6e na raka svaka ti 4ast:)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
Sponsored content





Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???   Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper??? Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Sto mislite dali ako ste raper treba i da izgledate kako raper???
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Dali zenskite pripadnicki na Hip-Hop kulturata treba da se pridrzuvaat kon Street Fashion standardite???
» Tha-FantoM --- So mislite za textov(ne e celosen)???:)
» Nisto ne e kako porano...
» SpiD-Kako e... Onaka Od SrcE :)

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: HIP HOP Culture :: Street Fashion-
Отиди до: