SIV DOM MAK-РАП Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???

Go down 
+10
Adrenalin666
БрАчЕдО ОдОзГоРа
dime_sivdom
Juve-W.H.F.
Gang Man[Freedom Figters]
PileMVP
K.B.
БАНО
KikoMC
STIHOVEN_KALIBAR
14 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeНед Aвг 17, 2008 2:38 am

ete mnogu leuge poveke znaat pa nee potreben moj post...a samo da prasham ako ne (metaforicki)"mrtov"...togash kade e???????
kade go ziveete???vo parkot???

toa e hip hop....???
mislam ocekuvam objasnuvanje...ne samo tropanje gluposti...kako ste go osetile vie hip hop-ot???na "8 milji" od eminem??na dokumentaren film?na TV?vo parkot...bilo kako...ocekuvam odgovor znaci konkreten....
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
Adrenalin666
moderator
Adrenalin666


Број на мислења : 172
Join date : 2008-05-22
Age : 36
Местолокација : Сонцето Светит Месечината Сјај, Те Сакам Ебамуја Знај..Ж`та кавадаречка-засекгоаш моја!!

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeПон Aвг 18, 2008 12:02 am

Хип Хоп е да си седнеш со друштво на пример дома да преслушаш неке албуми кои матер ебават и да кулираш дури ти чини накуро а најбитно од се е да се осеќаш како рапер.Нема потреба да гледаш пред тебе рапери за да мислиш дека рапот е "жив"
Живее во секој од вас.
Хип Хоп е да одиш по забави...и слично.
Хип Хоп е да седнеш да скрстиш некој текст...и тоа шо го пишиш да го мислиш..
Хип Хоп не е да се вртиш по паркови нон стоп.
Хип хоп не е да седиш со малборо цигари накафе во расчекор и незнам каде....
Хип Хоп ти е се она шо го правиш по своја волја и не си копија на некого и не си робот, односно управуван од опшеството....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.prijateli.com.mk/u/PunkTheRock
K.B.
Рап гуштер
K.B.


Број на мислења : 103
Join date : 2008-03-14

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: yo   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeПон Aвг 18, 2008 12:56 am

Ako ova od dime napisanoto se odnesva do mene imam totalno objasvnuvanje...Vo parko mene mi e ubo da sedam be brat i tamu furam jas ke se soberime so sme tie i pijame rokame demek to ne e nacin na zivenjee a?..jas mn dobro go imam oseteno za razlika od drugi raperi so imat v dzeb po 1000 denari sekoj den so izlegvat ne se zalam ama kazvam kako e kaj mene jas pram rap imam potreba da pram od so gledam teski svtvari vo zivotot ti mozi ne mozis da me svatis kako mi e i kako go custvuvam hip hopot ama podobro go custvuvam vo parkot odkolku vo nekoi kafi4i niz bitolata.a filmojte so vikas 8 mile dokumentarci to se veke sosem drugi stvari jas dokumentarci gledam za edukacija za hip hopot i toa nema nikakva vrska so muabetot so go praevme.I pak ke napomenam hip hopot ne e mrtov i nikogas nema da bidi.POZZ
Вратете се на почетокот Go down
KOSTA(FREESTYLER)
moderator
KOSTA(FREESTYLER)


Број на мислења : 216
Join date : 2008-03-12
Age : 35
Местолокација : Bitola (Arnaut Mala)

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeПон Aвг 18, 2008 1:51 am

Videte vaka...Hip Hopot tie kultura ,dvizenje, nacin na zivot .koga velam nacin na zivot mislam na slobodaa da si osloboden od site nametnati sranja da bides svesen coveek da znajs da rasudis sto e dobro a sto ne cini ,da si sloboden vo svoite misli da bides kreativeen coveek ,preku lirikite da go otslikuvas tvojot zivot tvoeto sekojdnevie ,i pred se da se osvrnuvas na vistinata ,i nema vrska nekoj ke rece demek komercijala e nekoj ako recitira za picki ,,nema vrska toa ako go zivees e ok.. na primer( si osetil losi osobini kaj nekoja devojkaa koja sto te povredila na nekoj nacin i toa ti go kazuvas preku textot )i ne mozi toa da e komercijala..Moze da se kazi deka umre kaj nekoj rap artisti hip hopot radi toa sto se prodadoja za pari..ali vo celost nikogas nema da umre , sekogas ke ima nepravda diskriminacija, ugnetuvanje i sekogas ke ima nekoj sto ke bide otpor na site tie stvari i ke se buntova za pravdataa.Hip hopot ne e da se pravis dzek i da mislis deka si samo ti vo rapot samo radi toa sto si pocnal poprv od nekojsii ,i da si skloneet na starata slava i celo vreme da se kurcis za toa sto si go pravel nekogas ,a sega si sosema razlicen tip od togas..znaci togas ostanuvas prikazna slusnata i pominata so tek na vreme i zaboraena...mnogu se soglasuvam so eden stih na dzaka koga vika vo eden text: Godinite ne se vazni vazna e ljubovta kon rapot sto ja imas i vistinata koja ja kazuvas..Ne e komercijala ako baras pari za nastap ,ili da prodavas albumi da pravis tirazi..Vo komercijala se preminuva koga go gubis tvojot identitet vo textovite i pravis pesni nameneti za diganje na publicitet-toa e daleku od hip hop...mozebi ako imas srekna dzvezda i pozadina mozis da uspees na toa pole no ke svatis deka togaas fakticki se gubis samiot sebesi dushata tvojaa a toa mn poveke dragoceno od avtogramite komplimentite i obozavatelkite i honorarite koi ke gi zemas...pa jas barem taka mislaam ,nekoj mozi misli poinaku .vo makedonija nemaa pari od rap da ne se lazemee ne mozis da prezivees od parite sto ke gi zemis od nekoj nastap ili pa mozebi od album..toa tie privremena stvar ..pa zatoa mozebi imame mnogu undergprund bendovi a i dosta kvaliteten rap..Nekoj spomna obleka ,pa tuka stanuva za individualen vkus,,sega sigurno nema da go lici nekoj hip hoper vo diesel ili dolce gabana ili kako se vikaja tie markite i vo tesni farmercina se si ima granica...znaci najcesto rap garderoba tie posiroki pantoloni i farmerki nekoja urbana maicka ili pak dres afro frizz ,sarpa na glava..i t.n. Parkot hmm..toa e mesto barem vo nasiot grad kade sto mozes da se opustis so nekoe pivce ili vincee da roknes po nekoj freestyle i da uzivas so drustvoto toa e dobra opcija za razlika od modnata pista sirok sokak kade sto site izleguvaat za da bidat videni i koj poubavo ke se obleci i koj ke dojde so poubava kola...toa e sranjee..i sosem sprotivno od hip hopot..toa se mesta sto se naogaat vo centarot i kade sto najcesto se dvizaat lugeto, a isto dobra opcija bi bila da sedis vo nekoe malsko parkce ili pak pokraj nekoi zgradi i pourbanizirani predeli na takvi mesta moze da se razviee hip hopot..sega malku mozebi izbegav od konkretnata tema hip hopot e mrtov ali sepaak mislam deka ova sto go napisav ima i to kakvi dopirni to4ki so hip hopot...

PEACE!!!
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeПон Aвг 18, 2008 1:17 pm

K.B. напиша:
Ako ova od dime napisanoto se odnesva do mene imam totalno objasvnuvanje...Vo parko mene mi e ubo da sedam be brat i tamu furam jas ke se soberime so sme tie i pijame rokame demek to ne e nacin na zivenjee a?..jas mn dobro go imam oseteno za razlika od drugi raperi so imat v dzeb po 1000 denari sekoj den so izlegvat ne se zalam ama kazvam kako e kaj mene jas pram rap imam potreba da pram od so gledam teski svtvari vo zivotot ti mozi ne mozis da me svatis kako mi e i kako go custvuvam hip hopot ama podobro go custvuvam vo parkot odkolku vo nekoi kafi4i niz bitolata.a filmojte so vikas 8 mile dokumentarci to se veke sosem drugi stvari jas dokumentarci gledam za edukacija za hip hopot i toa nema nikakva vrska so muabetot so go praevme.I pak ke napomenam hip hopot ne e mrtov i nikogas nema da bidi.POZZ

ke vidime...bash sakam da ne e...ali lugeto sto ziveea hip hop oddamna gi nema...ili se na igla sega...ili pa ne se zamaraat pojke...a za 10 godishi deca sekogash imalo...sto furale partali niz park okolu edna dve godini i posle gi nema...Wink
ova go kazvam od iskustvo posho sum videl i sum ziveel...a neznam na koja osnova kazuvate vie...mislam prajte muabet za nesto sto sakate da bide hip hop a ne e...mislam seuste e rano za na godinite sto gi imate vie da osetite nekoja pogolema maka ili da se soocite so nekoj si pogolem problem...mene sega sedenkata vo parkot iskreno mi lici na detska igra...do 18 godini sedev sekoj den vo park...potoa pocnav se poretko i poretko zatoa sto pocna mojata generacija i lugeto sto porano bea drustvo od parkot da ne idat veke tamu...sekoj po svoj pat...i nemashe podeleni crew-a...site bevme zaedno...eden za site site za eden...idea takvi luge vo parkot sto sega parkot samo moze da sonuva za takvi luge...Very Happy:D:Dposho gledam sekoj vo bashka krug sedi denes...sekoj protiv sekoj kenja...sekoj protiv sekoj ja nasocuva energijata namesto da ima druzenje...jas toa ne bi go narekol hip hop ziveenje...i voopshto ne bi go narekol nitu ziveenje...
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
K.B.
Рап гуштер
K.B.


Број на мислења : 103
Join date : 2008-03-14

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: yo   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitimeПон Aвг 18, 2008 8:19 pm

Okej Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? - Page 2 Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: HIP HOP Culture :: HIP HOP-
Отиди до: