SIV DOM MAK-РАП Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???

Go down 
+10
Adrenalin666
БрАчЕдО ОдОзГоРа
dime_sivdom
Juve-W.H.F.
Gang Man[Freedom Figters]
PileMVP
K.B.
БАНО
KikoMC
STIHOVEN_KALIBAR
14 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
STIHOVEN_KALIBAR
VIP
STIHOVEN_KALIBAR


Број на мислења : 26
Join date : 2008-03-14
Местолокација : Skopje Devetiot krug na pekolot

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeПет Мар 14, 2008 2:18 pm

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???

Доколку направиме рекапитулација на развојот на Хип Хоп музиката од неговото појавување до денес и со многуте промени во него, логично се поставува прашањето дали Хип Хопот не се наоѓа пред својот залез. Ако ги анализираме златните деведесети години во кои егзистираа култните иминја од типот на Public Enemy, Krs ONE и слични на нив кои со својата револуционерна матрица на делување извршија огромно влијание, па преку Nototrious BIG, NAS, The Roots.. денес како нивна замена ги имаме звездите од типот на ,,фантастичниот и незаборавен" 50 Cent, Lil John и слични треторазредни шлајмови кои ,,палат и гасат'' насекаде во светот. Таквите Хип Хоп шљакотини уште се преставуваат и како парадигматични, а со својата изопаченост и квази стил се наметнуваат како доминантни во повеќето музички медиуми. Американскиот Хип Хоп стана составен дел од капитализмот кој немилосрдно го злоупотребува и од него создаде само машинерија за правење на пари. Со тоа се изгуби идејата и самата смисла затоа што музиката ја нема повеќе таа моќ што ја имаше порано и сега е само еден комерцијален производ. Секоја чест на исклучоците но денеска не можете ниту на прсти да наброите неколку албуми кои се успешо сработени и ја обележале изминатата година. Од друга страна во изобилие сте преплавени со смрдливиот меинстрим презентиран на MTV и останатите шит медиуми.
А паралелно на американскиот Хип Хоп кај нас може да се каже дека во последните неколку години се случува незапамтен и драстично зголемен број на Хип Хоп артисти во споредба со деведесетите години. Во Македонија Хип Хопот преставува куриозитет со оглед на фактот што имаме по 100 хип хоп артисти на километар квадратен. Со таквиот квантитет и експанзија на музиката интересно е што во Македонија има поголем број на рап изведувачи во целина отколку слушатели по што сме уникатни. Но добро некој ке рече дека квантитетот раѓа и квалитет но дали е тоа така кај нас е знак на прашање??? Со исклучок на неколку реномирани артисти и бендови останатите таканаречени рапери сметаат дека со едно PC и некое програмче за музика можат преку ноќ да станат вистински Хип Хоп звезди. Имајќи ја во предвид социо економската состојба и урбаните проблеми со кои се соочуваме кај повеќето Хип Хоп артисти тоа како да не преставува никаков предизвик. Многумина во своите текстови се занимаваат со самите себе а претежно и личат едни на други, односно се карактеризираат со претераната суета а неретко се влезени во его трип филмови дека токму тие се најдобрите и вистинските. Денеска секој може да земе камера од 150 евра да излезе на улица и да сними спот, а после со пуштање на смс пораки да си го популаризира своето ,,ремек дело" што укажува и на угледот на нашите таканаречени телевизии. За омразите и лицемерието кое постои и поделбите на исток и запад кои во минатото беа длабоко изразени воопшто и да не говориме. Се ми се чини дека Хип Хопот се повеќе станува инфантилен и стереотипен односно ја нема таа сила која треба да ја поседува имајќи ја во предвид неговата улога да се спротивставува на општествените стеги. Така имаме текстови од типот ,,ја сум најбољи MC и после мене потоп" ,, пазете се кога доаѓам ви отидоа мудата" што наместо еволуција придонесува да одиме само во обратен правец. Можеби имаме најголем број на рапери на километар квадратен но квантитетот не значи дека секогаш носи и квалитет.

Хип Хопот е мртов и за тоа не е виновен никој од страна туку напротив причините за неговата смрт треба да се бараат внатре, затоа што станува збор за самоубиство.

П.С.

,,Хип Хопот е мртов да живее Хип Хопот"
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/stihovenkalibar
KikoMC

KikoMC


Број на мислења : 9
Join date : 2008-03-12

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeПет Мар 14, 2008 9:47 pm

Во многу работи се согласувам со тебе..Не дека ми смета дека секој втор во државава се декларира како рапер,не дека ми смета дека собрале по милион албуми дома и се јачаат дека најмногу се разбираат во рапот, дека се недопирливи и не знам што уште не..И мислат, еве јас рецитирам бе...Рапер сум, викајте ме така....Не е важно кога ќе си појдиш дома, ќе отвориш во орманчето и внатре течека едно милион Mp3ки, те чека ланецот, те чека бега-фармерка и тн итн, туку е важно колку хип хопот е влезен во твоето срце, колку ти се водиш според тие хип хоп стапки, дали ја сакаш уметноста како уметност, или само ти е моментален филм, а утре ќе се разбудиш и нема да се чувствуваш рапер(имаме многу такви примери)..И мислиш дека ако си снимил 30 траки повеќе те прави рапер од некој што нема снимено ниту една?Зошто денес лесно е да се соберат сите цдиња од Тупак?Да, torrentz.com, 2pac Discography и ете ја имаш..Јас како како ненормален се јавував секој ден во Скопје во Југотон секој ден како лудак за дали стигнало цдто од Тупак, и да ми го пратат по пошта!Со еден другар од Америка ги порачавме Me Against The World i THUG LIFE оригиналки и плус поштарина,зошто низ цела Македонија не можевме да ги најдиме... А денес некој за 3 часа download ќе има се јас што сум собрал за 3 години..Ама разликата ќе биди во тоа што: Јас цдто од Тупак со љубов го купвам, го слушам по милион пати, анализирам, оовде закон вика, онде закон вака онака, се додека не излезе наредното..А денешните деца?Абе само да го имаат дома, да се чаламат Еј, абе јас сите албуми од тупак ги имам знаеш?..Ништо повеќе...Не, доколку не живееш хип хоп, не сваќаш хип хоп, зошто тој не е за цел град да зборува за тебе, девојчиња да трчаат по тебе дека слушнале песна од тебе, дека си главен..Тие се погрешните рап стандарди во Македонија а и глобално да земиме..А некој може да го сака рапот да се изградува духовно морално и културно со рап музиката ама еве не рецитира и тој не е рапер?А овој другиот рапер е??Кај нас имаме многу интересна сцена каде на сите журки публиката воедно е и настапувач..Немаме публика..Некој идат само да се забетонираат со алкохол, други идат само за да бркнат некое чупе, трети зошто брачед ми е на сценана... Arrow
Вратете се на почетокот Go down
БАНО
moderator
БАНО


Број на мислења : 220
Join date : 2008-03-14
Age : 114
Местолокација : Arnaut Maala

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 9:59 pm

Како прво го почитував Nas до пред да го извади албумот Hip Hop is dead но одкако го изваде албумот веќе НЕ (и плус тоа каков дис јаде од The Game за цел албум со зборови дека ширел анти рап пропаганда)
На многу луге им се наметна мислењето дека хип хопот е мртов после тој албум.Сигурно дека во минатото имало многу подобри рапери кои веќе не снимаат или веќе не се меѓу живите,но немора да значи дека 96 по смртта на 2Pac треба да застанат работите.
Ама ај нема везе не планирам да пишам километарски пост па да објаснувам.
Поздрав bounce
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/evilllb
STIHOVEN_KALIBAR
VIP
STIHOVEN_KALIBAR


Број на мислења : 26
Join date : 2008-03-14
Местолокација : Skopje Devetiot krug na pekolot

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Мар 15, 2008 10:40 pm

Pa vo Amerika hip hopot ne umre so albumot na NAS tuku mnogu godini prethodno koga zapochna komercijalizacijata i vukgarizacijata na pravecot kako takov...Toj moze da postoi uste 30 godini ama duhovno e mrtov.Smislata na americkiot hip hop e odamna izgubena so isklucok na nekolku artisti ili grupi koi se uste se drzat do ona nivo od zlatnite devedeseti godini...Sega rapot e cist kapitalizam to est prodaanje na muda za bubrezi i stvaranje na kesh i nisto poveke....nema otpor sprema sistemot kako vo vremeto na Public Enemy tuku sega e 80 % sveden na 50 cent filmot....Mozda e logichno da mu dojde krajot zzatoa shto sekoj pravec ima pocetok i kraj pa rapot da stane kako regeto i punkot koi odamna se mrtvi a deenska se aktuelni samo preku nekolku bendovi koi gi odrzuvaat na infuzija...Vistinskiot hip hop mislam deka sega egzistira tokmu na balkanskite prostori vo pogled na negovata sushtina samo shto tuka nema leb od celava rabota tuku se pravi samo od entuzijazam no bedata na ekonomski i politcki plan doveduva od druga strana da se tvori kreativno ....A fakt e i toa deka 60 posto od mk raot e tezok shit bez nikakva sushtina tuku uste preovladuva onoj battle fazon i seuste ima Mc inja koi vo svoite tekstovi 99,9 i 102 posto zborat kako oni se najdobrite...Do koga so MC battle AMAN VISHE.............
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/stihovenkalibar
K.B.
Рап гуштер
K.B.


Број на мислења : 103
Join date : 2008-03-14

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeНед Мар 16, 2008 12:22 am

Hip Hopot spored mene ne e kako porano tocno bese toa od stixoven kalibar furaat gangsta film na 50cent..se odi so koli pari ta spotovi so zeni se odi pokomercijalno nekako a hip hopov ne e toaa.. hip hopot go definiram kako nacin na zivot protiv sistemot socijalni raboti ulicen zivot itn.Pr:Na televizija davaat spot so raperi so sarpi kapi i gledaat sea ljugevo i vikaat yoo raper vidi go kolku e raper oblecen me svakjate znaci hip hopot propagja od takvi negativci so nemozat da svatat sto e sustinata na hip hopot zs ti ne go odbiras hip hopot nego toj tebe. Za razlika od USA procentot na hip hopot vo mk e mn nizok.Isto taka sakav da napomenam deka hip hopot nema da umre nikogas zosto sekogas ke trae se ali i da nema nisto vo ponatamosnite god barem se ima nesto ostaveno vo minatoto nekoi dela.HIP HOP 4EVER!!!
Вратете се на почетокот Go down
KikoMC

KikoMC


Број на мислења : 9
Join date : 2008-03-12

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeНед Мар 16, 2008 2:41 am

Хип Хопот е ПИРЕЈ! Laughing
Вратете се на почетокот Go down
PileMVP
Рапуш
PileMVP


Број на мислења : 60
Join date : 2008-03-15
Age : 33
Местолокација : Republika Bitola(JeniMale)

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 1:19 am

ej ne e mrtov brat nie go ziveeme i go disime itn...nemozi da e mrtov koga ne ima nas i nie nego... clown
Вратете се на почетокот Go down
Gang Man[Freedom Figters]
Рап Шутрак
Gang Man[Freedom Figters]


Број на мислења : 189
Join date : 2008-03-14
Age : 33
Местолокација : Bitola (Arnaut Maale) Oblasta

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 2:29 am

PileMVP напиша:
ej ne e mrtov brat nie go ziveeme i go disime itn...nemozi da e mrtov koga ne ima nas i nie nego... clown
tuka si vo pravo!!!!!! Cool Very Happy Shocked
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/freedomfightersgangmanmadboy
PileMVP
Рапуш
PileMVP


Број на мислења : 60
Join date : 2008-03-15
Age : 33
Местолокација : Republika Bitola(JeniMale)

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 9:03 pm

ja vidis kako i pileto nekogas da e vo pravo ??!?!Very Happy:D:D:Dne be majtap to e to nie sme HipHop.,.poz:D:D:D tongue
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 9:11 pm

Zna4i HIP HOP-ot voskresna lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
PileMVP
Рапуш
PileMVP


Број на мислења : 60
Join date : 2008-03-15
Age : 33
Местолокација : Republika Bitola(JeniMale)

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeВто Мар 25, 2008 9:15 pm

Amin!! farao
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 5:18 am

lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 5:30 pm

abe ako umrel za Amerikacite ne mora da znaci deka i za nas umrel...e sega toa sto ne e kako porano ne e...ne se veke deklarirani crncite kako gragani od vtor red vo Amerika....nisto ne moze da bide kako porano...sega vremeto odi napred a i hip hop-ot isto taka...sega novi vreminja i novi razmisluvanja...toa e...inaku za kaj nas vo Makedonija ne moze da e mrtov Hip Hop-ot deka toj i nikogash ne ziveel kaj nas...mislam deka ja svajkate metaforata vo prethodnata recenica....znaci kaj nas nikogash nemalo hip hop vo onaa mera kako vo Amerika...balkan e ova...ima razlika golema i na mentalitetot na lugeto sto ziveat tuka i na se....ne mozime da se filmame deka isto e kaj nas kako i vo amerika...amerika e druga prica...kaj nas samo Turbo Folk i secenje veni....
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
STIHOVEN_KALIBAR
VIP
STIHOVEN_KALIBAR


Број на мислења : 26
Join date : 2008-03-14
Местолокација : Skopje Devetiot krug na pekolot

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСре Мар 26, 2008 6:23 pm

dime_sivdom напиша:
abe ako umrel za Amerikacite ne mora da znaci deka i za nas umrel...e sega toa sto ne e kako porano ne e...ne se veke deklarirani crncite kako gragani od vtor red vo Amerika....

Haha mislis deka ako Kondoliza Rajs e u Vlada u Amerika deka Crnchugite poise ne se gragani od vtor red a???? Pa pogledaj gi dokumentarcite na Majkl Mur i ke vidis kako ziveat i Crncite i drugite amerikanci. Ne e sve sjajno kako shto gledas na televizija i kako u Menheten iLos Anegeles. I ponatamu u Amerika ima geta kaj shto te gledaat na krivo koa ke vlezes u nivnoto maalo i nema pristup od strana na dzanadarite americki samo shto gi nema poveke grupite kako Public Enemy da go prestavat toj nachin na zivoti buntot kon sistemot kako u deveesetite godini. Sega hip hopot e vo racete na kapitalistite 50 Centi Puff Daddy koi ja prevzedoa rabotata i od crnchugite sozdavaat meinstrim povrakanici na koi glavno moto u pesnite im e ,,Stani bogat ili umri".....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/stihovenkalibar
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Мар 27, 2008 2:21 am

a na ovie drugive mozi ne im beshe glavno moto "stani bogat ili umri" ali ete stanaa bogati site...ako zboruvasj za rapot vo 90tite ete 2pac kolku pari klade?p.dady isto...jay z...site se tie stari raperi...zapocnale kako underground i podocna potpishale za izdavacki kuki i razni prdukcii i normalno kako i sekoj ziv covek na planetava mu bile ponudeni ogromna suma na pari i tie prifatile da go smenat stilot...mislam deka zatoa se deli rapot na komercijalen i undergroun...komercijalniot e prisuten za pogolema masa na luge tie gledaat kolku banknoti da stavat v dzep i ne mu e gajle za hip hop-ot a dodeka undergroun rap ti e nesto drugo...ete vo amerika ima underground raperi kolku sakash samo sto nie ne gi znaeme...e sega dali e hip hop-ot mrtov ili ne zavisi od toa sto ke slushaat lugeto od slushaat komercijala samo togash mrtov e ali zatoa imaat izbor...sto im se sviga toa neka slushaat...a hip hop-ot nikogas nema da umri...ete i nipi dvizenjeto ne postoi poveke no seuste ima hipici...neznam..ova e slozena tema i ne e ednostavno da se diskutira za ova...sekoj ima svoe mislenje i svoj stav...
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
БрАчЕдО ОдОзГоРа
Рап гуштер
БрАчЕдО ОдОзГоРа


Број на мислења : 102
Join date : 2008-03-13
Age : 31
Местолокација : Од На Баер!!!!

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Мај 03, 2008 8:42 pm

spored zborovite na KRS ONE...hip hop-ot spie no poleka se budi....hip hop-ot ne e mrtov i to e fakt....4im ima raperi sirum svetot koi go prezentiraat hip hop-ot kako celina toj zivee...zivee vo trakite ulicata lugeto i najvazno vo srcata Very Happy:D pozz king
Вратете се на почетокот Go down
Adrenalin666
moderator
Adrenalin666


Број на мислења : 172
Join date : 2008-05-22
Age : 36
Местолокација : Сонцето Светит Месечината Сјај, Те Сакам Ебамуја Знај..Ж`та кавадаречка-засекгоаш моја!!

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Јун 26, 2008 4:16 pm

Значи конечно се заклучи-Рапот не бил мртов, само паднал у кома, па сеа полека со системи, се враќа во живот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.prijateli.com.mk/u/PunkTheRock
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Јун 26, 2008 8:48 pm

BARDOVCI напиша:
Значи конечно се заклучи-Рапот не бил мртов, само паднал у кома, па сеа полека со системи, се враќа во живот.

dobar zaklu4ok,ama lo6o formuliran bounce bounce bounce
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
THE_LADY_D
Рап манијак
THE_LADY_D


Број на мислења : 278
Join date : 2008-03-21
Местолокација : Postojna, Slovenia

Character sheet
GAMES-Игри:
ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Left_bar_bleue4/4ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty_bar_bleue  (4/4)
GAMES-Игри:
ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Јун 26, 2008 9:04 pm

Vazno se svaka Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
STIHOVEN_KALIBAR
VIP
STIHOVEN_KALIBAR


Број на мислења : 26
Join date : 2008-03-14
Местолокација : Skopje Devetiot krug na pekolot

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Јун 26, 2008 9:15 pm

Hip hopot e na infuzija....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/stihovenkalibar
Gang Banger

Gang Banger


Број на мислења : 23
Join date : 2008-06-07

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeЧет Јун 26, 2008 11:54 pm

Dzabe e koga gledam deka i artisti kako eden KRS, Raekwon..., sto znacat primeri vo hip hopot, i mnogu drugi pocnaa da pravat od ona Crunk sranje ili Snap Music, ne znam vise kako se vika,zaedno so Lil' Jon ne znam so i kako ke bide ponatamu Neutral
Вратете се на почетокот Go down
sbep_bojan
Рапуш
sbep_bojan


Број на мислења : 71
Join date : 2008-03-21
Age : 32
Местолокација : Bitola nakarshi Konzulato

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeПет Јун 27, 2008 2:57 pm

sho ke bidi ke bidi....
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Јун 28, 2008 2:44 am

STIHOVEN_KALIBAR напиша:
Hip hopot e na infuzija....
ne e na infuzija ali sepak e na nesto povrzano so igli...na roba e hip hop-ot umre vremeto na trefki caevi i drugi "gluposti" sega ako ne si na roba ne si moderen...pa sega ako vodi robata kon zivot togash i hip hop-ot mozebi ke prezivee...mozebi!
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
Adrenalin666
moderator
Adrenalin666


Број на мислења : 172
Join date : 2008-05-22
Age : 36
Местолокација : Сонцето Светит Месечината Сјај, Те Сакам Ебамуја Знај..Ж`та кавадаречка-засекгоаш моја!!

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Aвг 16, 2008 4:10 am

Проблемот е денес што луѓето хип хопот го сфаќаат само како стил на облекување што многу ме нервира.
Најмногу младиќи и младиќици се внесуваат во тој занес на облекување со филм дека се рапери, по нивни брачеди,било комшии што имале добар сталјинг и слично.
А да се интересира некој како настанал од што како зошто,да се интересира за журки,за зголемување на популацијата на фанови на хип хопот..ретко се ангажира некој.
Проблемот е највеќе во фазонот што денес се користи - Еј јас со овие рапери сум скаран ти со кој?
КОга некој коа врвиш по улица облечен така раперски би те застанал , и ќе те праша здраво ти рап слушаш што ти се свиѓа или слично? Не се шират тие идеологии на држење заедно за опстанок....па испаѓа дека хип хопот е мртов. Хип Хоп не е тоа кога се пее против други рапери или што знам што...пак би ги спомнам THe Most Wanted,кога ќе знаат што сакат да кажат нека извадат албум....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.prijateli.com.mk/u/PunkTheRock
K.B.
Рап гуштер
K.B.


Број на мислења : 103
Join date : 2008-03-14

ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: yo   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitimeСаб Aвг 16, 2008 10:24 pm

Kako prvo be brat oblekata si e obleka i kako so mi godi mene i na nekoj drug taka ke si se nosi a i ne li4i raper po kremski ne deka ima vrska to vazno e so imas vo srceto ali pak toj e stil na obleka koi skoro site raperi si go po4ituvat primer jas pocituvam poveke raper raperski da e oble4en no kako sto mu godi na sekoj taka neka si se nosi..i nemozis da mu sudis da nekoj be peer oti mozi coekot saka samo da se oblekva ne go boli kuroo za rap svakjas?mozi saka sirko da nosi nema veze to a okolu zamaranjeto za zurki sekoj za sebe toa.Hip hopot ne e mrtov ako e za tebe i za nekoi drugi za mnogu ljuge ne e zavisi kako go imas svateno hip hopot i primer so vikas dis ne e rap to rapot so dis pocna be brat i nema vrska to ti toa so go zivejs go pisis tezok zivot imas tezok ke pisis ti zgresil nekoj ke vratis zavisi ok nema tolku film samo na dis ali sepak sekoj si znaj za sebe ne se zamaraj poz.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???   ХИП ХОПОТ Е МРТОВ??? Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
ХИП ХОПОТ Е МРТОВ???
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: HIP HOP Culture :: HIP HOP-
Отиди до: