SIV DOM MAK-РАП Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA

Go down 
+10
Spinin
БАНО
GanG-Lady
Adrenalin666
KOSTA(FREESTYLER)
Gang Man[Freedom Figters]
atentator
dime_sivdom
THE_LADY_D
Juve-W.H.F.
14 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Kyanight




Број на мислења : 12
Join date : 2008-05-18
Age : 35

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeСре Jул 02, 2008 4:29 pm

Еве вака: бидејќи рапот е живот,како што погоре кажа некој, и бидејќи мое мислење е дека рап се прави за СВОЈА ДУША, а не за некој друг, логично е да се пишува на секоја една тема шо некого засега. Е сега, поимот ХАРДКОР кај нас си губи од сјајот (демек) ако некој си сака да си напише текст во кој си ги кажува проблемите. Сметам дека треба да се биде сеопфатен, ама никако ограничен ни во пишувње, ни во слушање на рапот. Вкусот е трета работа, ама битно е дека квалитетен текст, па не знам на која тема да биде, ќе си остане квалитетен. И тоа е тоа.
Вратете се на почетокот Go down
curinov@yahoo.com

curinov@yahoo.com


Број на мислења : 16
Join date : 2008-06-30
Age : 41
Местолокација : VeleSS

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeЧет Jул 03, 2008 4:18 pm

dime_sivdom напиша:
ok...ako zememe vo poredvid deka rapot e naj egoisticnata muzika vo svetot...
wOOOOwwww!!!
brat, ne veruvam deka si "od vchera" vo muzikava, zatoa ke te zamolam da se preispitash ushte ednash koga ke sakash da kazesh vakvo neshto...ne ti go prochitav CEL post, tuku gi procitav SITE postovi - CELI...ne mozam da te sfatam kako mozesh da ja nareches "najegoistichna muzika vo svetot"??? - ako ne sum te sfatil losho...
bez navreda, ama losho si ja primil muzikata chim e taka...muzikata, pravecot E "rimuvana bitka pomegu 2 MC-ja, dodeka vo pozadina odi ritam..." da ne filozofiram mislam deka znaesh barem do tolku, ne treba da si expert za toa da go znaesh...toa shto rapercinjata se natprevaruvaat celo vreme koj e podobar, e vsushnost celata smisla na pravecot, zatoa nemoj da go sfakash kako egoisticen pravec, ako e takov, zoshto nekoj (na primer: najdobrite i najcenetite MC-ja vo svetot) bi vriskal "PEACE, ONE LOVE, RESPECT" i takvi raboti...???
a toa sho deneska decata nashle da recitiraat za zeni, pari koli ili bilo sto e samo izbor na MC-jata, i nishto poveke...stvar na vkus...
drugo, mislam deka TI rece: "rapot e muzika, a muzikata e napravena za raspolozenie" - tokmu taka, ama ne mora da znachi deka nekoj ke napravi pesna za TEBE da te razpolozi...jas lichno imam 2 pesni vo koi sum DOOOOOWN - po dole ne moze da bidam...toa ne znachi deka sakam tebe da te oneraspolozam, ako me razbirash...namesto da sedam doma i da placam deka mi e teshko, negativnite vibracii gi ostavam vo pesnata, ja isfrlam tezinata, pa mene mi e polesno...sepak, se raboti za vkus, samo ne mi se sfigashe tvojata diskusija, rapot voopsto NE E egoisticen pravec, moram da te koregiram, rapot e ELITEN pravec...ili barem jas taka go dozivuvam i taka go prenesuvam...se nadevam deka nema da go sfatis kako navreda ili neshto slichno...

e sega, moeto mislenje za temite - diss-ovite posebno gi sakam, samo neli da ne se onaka naprazno kolku da se ispluka nekoj...jas bi dissuval mn luge, a najgolema pricina e toa sto so nivnite - spored mene - nedorasnati tekstovi, east coast - west coast gangsta ili sho ti ja znam kakanja pravat MOJATA muzika (rapot) da stane odbivna za "obicnite" slusateli, i pridonesuva za unazaduvanjeto na pravecot vo zemjava...ili ednostavno dissuvash nekogo za da mu pokazesh deka si podobar (povtorno se vrakame na smislata na rapot)
socijalnite temi mislam deka se doodena rabota, i ako bilo koj MC napravi poveke od edna socijalna pesna vo negovata kariera, spored mene stanuva dosaden vo taa tema...
samo rimuvani sposobnosti - toa e toa.
tuku aj i mojot post da ne ostane neprochitan Smile)))), tolku od mene, poshtuam NAJVEKE temno, HC stvorenje, pa posle nego i veselo nesto moze, samo da ne e ljubovno...tuka nema HC - moe mislenje
respect
peace!
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeЧет Jул 03, 2008 10:11 pm

lol! lol! lol! lol! lol! абе братче како сакаш речи рапот е егоистичен правец иако не би требало да биди...прост македонски пример:ајде нека признае Џака дека Аго е подобар од него или пак обратно ајде кога ќе го видам тоа ќе те сфатам...тргни од тоа дека ако има freestyle битка,а ти учествуваш во неа,со каква цел ќе го сереш другиот????Со цел да покажеш дека си подобар од него,така???па логички гледано сепак доаѓаме на првично кажаното нели???
а за тоа дека си имал рап балада направено...па искрено каква и да е во неа не го гледам бунтот кон општеството(како основа врз која е создаден рапот) во неа ти си ја искажал лутината кон некоја жена,ама не си ја запазил суштината на рапот и пак ко ќе видиш и ти си го модифицирал како што ти одговарало т.е си изразил чувства кон жена и сепак доаѓаме на тоа дека секој може да си прави каков сака рап,а исто така и да слуша.Секој стил на рапот е една гранка од него и затоа го ценам секој стил,само искрено,замарање со љубов кон жена,па тоа како те сјебала кога си ја сакал најмногу а ти си страдал па крај на животот поради тоа смешно е нели тоа најмногу ме иритира тоа е веќе далеку од рап...
мислам дека ќе разбериш што сакам да кажам...а исто така ќе сериш некој поради тоа што неговата музика влијае врз твојата па и твојата влијае врз неговата ко кје видиш ако е ист правец,рап.ние страдаме од турбофолк,затруен е народот од него,па ако веќе си решил од таа причина да сериш,сери го другиот стил,не раперот што не ти го годи филмот во траките,али пак се работи за его,па пак ќе завршиме со него како што и почнавме сепак постои иако негирашSmile

поздрав до тебе почит
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeПет Jул 04, 2008 12:47 pm

Kurinov напиша:
dime_sivdom напиша:
ok...ako zememe vo poredvid deka rapot e naj egoisticnata muzika vo svetot...
wOOOOwwww!!!
brat, ne veruvam deka si "od vchera" vo muzikava, zatoa ke te zamolam da se preispitash ushte ednash koga ke sakash da kazesh vakvo neshto...ne ti go prochitav CEL post, tuku gi procitav SITE postovi - CELI...ne mozam da te sfatam kako mozesh da ja nareches "najegoistichna muzika vo svetot"??? - ako ne sum te sfatil losho...
bez navreda, ama losho si ja primil muzikata chim e taka...muzikata, pravecot E "rimuvana bitka pomegu 2 MC-ja, dodeka vo pozadina odi ritam...
ok sega so samiot tvoj muabet se brukash tuka...rimuvana bitka pomegu 2 MCja...a za sto pravat bitka tie???radi sopstvenoto ego...i aj ve molam ne me citirajte pojke stojam zad sekoj zbor sto sum go rekol na forumot i procitjate nekoja liuteratura ili zainteresirajtese dovolno za da nemate pereni mozoci...sega jas velam najegoisticnata muzika a ti pa rimuvana bitka pomegu 2 MCja....i sega kazi iskreno pred site na forumot...ZNAJS SO E EGO???!?!?!
posle toa vikash "se nadevam deka nema da se navredish"...jas ne vidov tuka nesto sto bi me navredilo...mislam deka ti samiot se brukash kako sto rekov...mislam ok tvoe mislenje ali ne mozime da si imame sekoj svoe mislenje i za toa kakva muzika e rapot...mislam stvarno isto kako da imame sekoj svoe mislenje za toa dali zemjata e trkaleznam ili kockesta....
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
curinov@yahoo.com

curinov@yahoo.com


Број на мислења : 16
Join date : 2008-06-30
Age : 41
Местолокација : VeleSS

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeПет Jул 11, 2008 5:20 am

haha
vie ste tie so rapot go ocenuvate kako egoisticen pravec, a ja se brukam?????
ok, da ne odime natamu so toj muabet, da ne izleze deka sepak se vregame, ke kazam vaka:
da dokazes pred nekoj drug deka si podobar, znaci (spored vas) deka si EGOIST????
i rapot VOOPSTO ne e stvoren na osnova na borba protiv opstestvoto, da se razbereme...na nekogo od nas mu treba hip hop literatura, ama na kogo, preslusajte se, procitajte si gi komentarite, mozebi ke vi tekne...toa sto AMERIKANSKITE pocetoci na hip hop kulturata se zasnovaat na "borba protiv opstestvoto", kako sto ja narekovte, togas da ve potsetam deka hip hop kulturata poteknuva od AFRIKA dragi moi raperi...a ne od new york, ili compton...taka da, rapot NE E EGOISTICEN pravec, prestanete so toj muabet, vregate nesto mnogu pogolemo od vasite sfakanja (ocigledno - i PAK, bez navreda)
drugo, JUVE, da ti kazam, mojata balada (mozes da ja cues na mojt myspace profil ili na mojata soundclick strana, za da mi ja "zatnes muckata" si mozel barem toa da go napravis) voopsto ne e za zena, tuku za denot koga mi se urnaa site zivotni planovi pri sto nastrada i eden moj drugar od detstvoto...
da ne ja tupam, toa mi bese se sto sakav da vi kazam, seriozno se vregam (ne znam za drugite) koga mi ja karakterizirate kulturata spored koja ziveam i vo koja veruvam kako EGOISTICNA...nema APSOLUTNO NISTO egoisticno vo nea...
respect do siv dom
peace!
Вратете се на почетокот Go down
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeПет Jул 18, 2008 2:53 am

rekovme bez vregjanje ok???pa nemoj da se vregja6 ako ti kazam deka neznaj6 6to zbora6 ti kazav fakti pa kako saka6 sfati nemislam da sporam za nekoja rabota koja i onaka ne menuva ni6to nema da ti go smenam tvoeto mislenje nitu pak ti moeto zna4i dzabe sporime taka ne???aha spomna i literatura taka???pa brat izvini jas ne sum hip hop prosveten so literatura go ziveam hip hop-ot 6to mi go ponudila ulicata literatura ostavam za amateri zatoa 4uvaj si ja vo vitrina pa 4itni nekoga6 koga kje mozi6:D...jas za rapot doznav od amerikanskiot rap iskreno pa toa me pravi polo6 raper od tebe ili...stvarno ne te sfakjam...ako e toa celta ajde si podobar i kraj:D:D:D???

edno baram od tebe da mi go definira6 zborot EGO

po4it
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeПон Jул 21, 2008 12:13 pm

ti uste koga si vlegol vo kulturata si trebalo da si dobro informiran vo sto vleguvash a ne da vleguvash za moda zenski ili slicno....posho gledam ne si informiran...ajde kazi mi i objasnimi kako pocnuva kulturata od afrika ziti boga...????
mislam ete jas tolku vreme vo hip hop a ne sum cul deka od afrika poteknuva...mislam ok sega taa poteknuva od afrikanci...afroamerikanci kako sto se samite narekuvaat denes...uste od vremeto koga bile zemani od afrika direkno vo amerika za da bidat robovi na bogatite...se pretpostavuva a nikoj ne znae so sigurnost deka za prv pat bilo "izrapuvano" na polinjata za pamuk vo amerika od strana na robovite koj rabotele tamu...i sega ti se fajkash za istorijata na rapot od togash do sega se e smeneto...ne e fintata i balada da naprajsh za da si vistinski...ete go i na vrcak cel prv album mu e so baladi pa ne e vistinski...mislam nie tuka duri debatirame na vakvi glupi temi rapot vo svetot odi napred zs muzika si e muzika...i neznam sto se furash na toa deka rapot e najegoisticna muzika...mislam ne gledam mesto za debata koga toa e taka...taka bilo uste od pocetokot taka e i taka ke ostane....bilo toa da ti se dopaga tebe ili ne...toa e realnosta...ako si podgotven da go prifatish predizvkot ostani ako ne...tvoj problem...samo edno ne mi e jasno vikash ne e ego muzika a vo site postovi go branish tvoeto ego...Smile))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
mislam stvarno nema smisla...

P.S.VO SLEDNIOT TVOJ POST NAPISHI STO PODRAZBIRASH POD ZBOROT EGO...DEFINIRAJ GO ZBOROT EGO ZA DA NE SE RASPRAVAME ZA DZABE POSHTO OCIGLEDNO NE ZNAESH STO ZNACI ZBOROT EGO!...OK?
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
C.R.E.A.M.




Број на мислења : 1
Join date : 2008-07-31

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeЧет Jул 31, 2008 3:31 pm

ovde e c-sativa
samo da vi kazam - prilicno P******** rabota e od vas da mi iznashlapate se so imate, i posle da me banirate...mislev deka razmenuvame mislenja, ama nekoj ocigledno NE misli taka...strav li vi e deka ke vi vratam!? KE vi vratam.
kako prvo - NE SE navrediv od nisto, samo PROBAV da vi dokazam deka rapot NE E egoisticen pravec...
kako vtoro - znam mnogu dobro sto znaci ego, jas vo moite pesni go branam moeto ego, SITE luge VO TEKOT NA SVOJOT ZIVOT, CELO VREME, NASEKADE NIZ SVETOT go pravat toa, znaci celiot svet i se vo nego e EGOISTICNO!?!?!
i kako treto - jas ne sum zemal literatura za da naucam za hip hopot, tuku za da naucam za negovite koreni, koi se OD AFRIKA! (ja ne znam koi se tie sto pocnale da recitiraat na polinja za pamuk...ama moze, cim VIE taka vikate)
cetvrto - ne rekov deka sum podobar do vas, samo JAS sum svesen deka ne sum sledbenik na EGOISTICNA SEKTA, tuku na elitno dvizenje koe se zalaga - ako za nisto drugo, za zadrzuvanje na svoeto JAS i Svojata gordost, no ne na smetka na nekoj drug...ete tuka e razlikata sto vie ne ja sfakate, i koja e prilicno golema, a ja narekuvate EGOISTICNA...jebiga
Вратете се на почетокот Go down
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom


Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeЧет Jул 31, 2008 7:04 pm

fiuuuuuuuuuuuuuuuuuu...c-sativa...nema nikoj baniran so toj nick name...sto ti e tebe bre alo...da ne si nesto zabegan...???barem jas do sega nikoj nemam banirano...pishete sto sakate...vashe pravo si e toa...a za prethodniot post me iznasmea....sto ti e toa egoisticna sekta?mislam mnogu nelogicnosti ima...ali aj da ne se zamaram... lol!

i takov clen so nick c-sativa ne postoi i nema dadeno mislnje na temava...sigurno pass si imash zaboraeno ili pa korisnicko ime...
da ne si curinov????
zs ocegledno imash problem i so memorijata i so ponashanje neka ti bide ova prva opomena pred da kenjash naokolu da se preispitash malku i da proverish za sto stanuva zbor na temata i za nekoi spored tebe nepravilnosti da kazesh kako covek a ne da kenjash bez potreba ako e nekoja greshka ke se sredi a vo slushajot poshto e tvoja glreshka da si ja zatnish muckata i da ne se brukash pred lugeto...zs ako ti beshe da sezagni postot nekoj ti propadna idejata zs pomina vremeto na zamaranje sega sekoj si gleda svoj keif...a ti uzivasj ako ti se davaat postovi na temite davaj ako ne ne morash da si clen na forumot...a za toa deka saka nekoj da ima vlast nad tebe - rezil recenica!!!samo da mozam da znam kakov film si praish vo glava...ejjj teshko ti e...znam ali forumot ne e mesto za lecenje kompleksi!!!

BRUKA!!!

p.s. pred nekoj mesec so juve go sredvavme forumot i onie clenovi koj nemaa dadeno niedno mislenje bea izbrishani...a ako beshe c-sativa bez mislenja mozebi beshe izbrishan...
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
Juve-W.H.F.
Admin
Juve-W.H.F.


Број на мислења : 348
Join date : 2008-03-11
Age : 38
Местолокација : Bitola Epicentar

Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitimeЧет Jул 31, 2008 10:39 pm

dokolku ne gi znae6 pravilata C.R.E.A.M. pro4itaj gi pa postiraj,po6to sepak na6iot forum pogre6no si go protolkuval,a ima svoi pravila i spored niv raboti...nema nikakva pri4ina da bide6 baniran i vo ban listata nema nikoj baniran,neznam od kade se najde kako baniran,toa stvarno ne mi e jasno,toa e nekoja tvoja zabuna.koga se logira6 ti kazuva deka si baniran od forumov ili pogre6no ime????proveri si pa potoa kazuvaj.tvoite prethodni postovi nikoj ne iritiraa,dokolku be6e taka kje ima6e opomena pred baniranje(prifakjam deka e pi4karska rabota,ali od tvoja strana poradi toa 6to ne me informira za tvojot problem,a sere6 bez pri4ina)...
sepak da znae6 deka nema da se tolerira tvoeto odnesuvanje,dokolku prodolzi6 kako vo posledniot post koj e direktno naso4en i navredliv,toa e neblagodarno od tvoja strana.A brani6 nekoja si sopstvena teza?nemam protiv toa,zatoa 6to za toa go oformivme forumot,ama navredlivata sodrzina mora da se otstrani zatoa 6to dava pogre6eno viduvanje kaj 4lenovite na forumov i mora da se zadrzi harmonijata na forumot,a sekoj koj kje ja naru6i kje bide baniran...ovoj forum e prijatelski forum,zatoa ne e potrebno serenje i raspravii,a kazano e deka ne se tolerira navreda,zatoa kje te molam da prodolzi6 spored pravilata.
za tvoja informacija site 4lenovi se ramnopravni i site se isti i kaj adminite i kaj moderatorite,zatoa vozdrzi se od nepotrebni komenti.nema tuka nikoj glaven kako na nekoi srodni forumi,na6ata funkcija e da go odrzuvame redot na forumov.dokolku ne6to ne ti se dopagja moze6 da se obrati6 kaj nas ima PM prati dokolku e potrebno i kje se obideme site nejasnotii da gi razjasnime...seto ova e offtopic,ali so cel da se razjasnat nekoi raboti koi predizvikuvaat kaj tebe nekoe somnevanje,zatoa nema dolgo da opstojuva i mojot post,a koga kje go pro4ita6 vrati PM i kraj

P.S. tvojot stav kon pogore iskazanata tema e dosta jasen sepak jas so fakti ti dokazuvam sprotivno tvoe e dali go prifakja6 ili ne,ete na ovaa tema kje dadam anketa pa neka se izjasnat 4lenovite.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/whfjuvedime
Sponsored content





Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA   Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA - Page 2 Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Stillovi na Rap i temi koi se obrabotuvaat vo MAKEDONIJA
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Graffiti od Makedonija
» Spored vas,koja e nadobra rap produkcija vo Makedonija???

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: Рап Форум :: Македонски Рап-
Отиди до: