SIV DOM MAK-РАП Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек?

Go down 
2 posters
АвторПорака
Adrenalin666
moderator
Adrenalin666


Број на мислења : 172
Join date : 2008-05-22
Age : 36
Местолокација : Сонцето Светит Месечината Сјај, Те Сакам Ебамуја Знај..Ж`та кавадаречка-засекгоаш моја!!

Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек? Empty
ПишувањеПредмет: Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек?   Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек? Icon_minitimeЧет Jул 31, 2008 10:48 pm

Е па вака ми дојде идеа на оваа тема малку да поразговараме.
Би кажал збор два за мене. Првите допири со рапот беа некаде во 7 одделение,случајно покрај многуте транс Цд-а што ги врткав дома се случи да снимам и нешо рап. Тоа бе САФ-со албумот САФИЗАМ, прв хип хоп албум кој сум го слушнал и оставил најголемо влијание на мене,како во однос на музиката така и во однос на начинот на живот. После тоа следеа чиста околина, Да Џака Накот, и други мак.артисти кои ми оставија добар впечаток,како добра музика и полека се навлеков накај тој стил на музика. Иако следам 4 стилови на музика Рапот зазема посебно место, кое не може да се спореди со останатите стилови на музика затоа што самата Хип Хоп култура го прави посебен со свои одлики да биде поразличен од останатите стилови на музика. Особено важно е дека хип хопот не е само музика, стил на облекување или начин на живот.Пред се е Уметност која денес, за жал ретко кој ја разбира.

Воедно, опстанокот во опшеството би го нарекол.
Секој Андерграунд човек, не земајќи во предивд дали е металец, рапер рокер, поминува низ еден голем тест на издржливост би го нарекол со тоа колку тој ја има љубовта кон музиката и начинот на живот.
Најпрво се кавгите од дома.Искрено не постои човек што немал проблем со домашните во однос на стилот. affraid
На пример кај мене, затоа што не сум јас ограничен во стилот така да ставам некад широка војничка фармерица, некад као хипи, некад у црно и не ти знам како,на почетокот се дофрлаа голем број на критики како мојот стил кој го градев врз база на моите идоли од музичката сцена, воопшто не одговарал за младо дете као ја, исто така и ланците, обетките и останатите пирсеви (особено коа стаив на јазик ми тупеа кур до сабалје колку само не би изгледало убаво)
После тоа следуваат останатите проблеми со околината,доколку друштвото не е во тој фазон влезено лесно те запоставува шо значи ти требаат ИТНО луѓе од твој ранг.
Во школо со професорите исто, мада јас што учев земјоделско па воопшто немав проблеми со нив туку они имаа проблеми со мене,освен класниот што ми какаше да се истрижам заш ќе сум идел на полагање али си доби рицино во кафето типотSmile

Значи општо мислам дека секој што би бил навистина навлезен би требало да помине низ овие срања.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.prijateli.com.mk/u/PunkTheRock
sbep_bojan
Рапуш
sbep_bojan


Број на мислења : 71
Join date : 2008-03-21
Age : 32
Местолокација : Bitola nakarshi Konzulato

Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек?   Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек? Icon_minitimeПет Aвг 01, 2008 1:17 pm

pa iskreno doma sum imal isti sranja nesho taka... ustvari stariot moj metalec tezok e i ko vide op sin mu raper i pocna da dzvaka da kazva po mn... ama zaebi rekof.. eden den morashe da prestani.. i ko ja izgubi cela nadez deka sin mu kje slushni metal ushte ednash vo zivotot, me naceka v soba kaj mene imaf pushteno Violator... tezok trash... dr pat imaf pushteno slipknot, soulfly i tn... i edno vreme mu tekna na stariot moj oti ne treba da me ogranicva vo stilot
a sho mi beshe najjako to sho go pominvaf na skolija sho sum edinstveniot sho se nosi kako raper vo cela generacija... imashe ushte eden ama ne mu odi tolku nego... mislam.. se smena tip4eto... ne se nosi poke taka... e sea posle nekolku neuspeshni obidi od staroto drushtvo od skolija da me smenat demek da bidam cream Very Happy moraja da se otkazat i da me ostat da si furam film kako sho si sakam mislam nemora da bidam sprecen poshto znam da se snaogjam... abe mene seedno mi e sho kje recat drugite za mene... jas za mene si ziveam ne zanif... mozat slobodno da si kjutat.... ustvari nema nekoj zakon sho veli da kjutat... SLOBODA NA GOVOROT!!!! Very Happy Very Happy pa aj sea da ne kazvam i jas po mn.... Very Happy
a za prvite dopiri so rapot mi bea mene saf i legijata... prvo od saf ja slushnaf race gore pa mi se bendisa i prodolzif vo potraga po dr mak rap pesnici i iam sea nesho mi se vrtka doma...

aj momci moram da odam jas se pulime dr pat
caos
mwacki
pozzz
lafuu
Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
 
Вашите први допири со Рапот, и опстанокот во опшеството како Underground Човек?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: HIP HOP Culture :: HIP HOP-
Отиди до: