SIV DOM MAK-РАП Форум

Makedonski HIPHOP Portal
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Чиста Околина

Go down 
АвторПорака
MisKo
Рапуш
MisKo

Број на мислења : 67
Join date : 2008-03-15
Age : 30
Местолокација : Struga Underground

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeПет Мај 02, 2008 2:40 pm

Da vidime sto mislite za Chista OkolinaЧиста Околина

Првата позначајна Хип Хоп појава во Македонија
е поврзана со основањето на групата Чиста Околина
која е оформена уште во 1989 година како унија од два бенда
(групи) - Serious Bass (Рифат Емин и Ристо Солунчев)
и Кељав Дабар (Веле Солучев, Аце Змејковски - Денвер,
Александар Таковски и Александар Стаматов) .
Подоцна во 1991 година кон оваа унија се приклучуваат
уште две групи Лош Вкус (Владо Трајчевски, Миро Попов,
Самоил Петревски, Брцко) и (Б)Анален Отпор
(Виктор Георгиев, Љубиша Петровски, Христијан Санев).
Всушност токму во 1991 година се структуира бендот,
како формално така и на идеолошки план
(стил, имиџ, насока на дејствување и т.н.)
Првите три години групата концертира само на свои
приватни рап забави, а во 1992 година се случуваат
првите позначајни настапи: " Rap'n'Roll фестивалот"
во Младинскиот Културен центар и неколкуте клубски свирки.
По овие настапи кон Чиста Околина се придружуваат: Џоге, Митко Гаштаровски и
Ванчо Дамјански. Сепак се до 1994 година поради несериозниот пристап
и однос на тогашните медиуми кон Рапот и Хип Хоп културата,
Чиста Околина остана во маргините на анонимноста.
Но со активно работење, а посебно со соработката остварена
со групата Last Expedition чиј заеднички производ е
песната "Кељав Дабар", која според музичката емисија "Досие" е
прогласена за Песна на 94 година, пошироката музичка јавност
беше запознаена со квалитетите и капацитетите на групата.
Во 1995 година следуваат учества и настапи на неколку фестивали:
2 Септември - Strip & Sound фестивалот ; 15 Септември - Трот Фест;
Годеа Лаут фестивалот ;Учество во компилацијата
"Македонски Документ - чекор втор. Во почетокот на 1996 година
групата соработува со Игор Иванов во проектот во склоп на
ТВБордозбање,толкувајки ја главната ролја во филмот "Кебето на Ацо Шопов",
играјки се самата себеси. На 14 мај 1996, со промоција во
Масива го издава својот деби албум - касета "Новиот Аспект на Старата Школа"
снимен во 1995 година во сопственото студио П.Н.Г.Т. (Палавштините на Гроздан Темелковски).
До издавањето на албумот Чиста Околина имаше снимено преку 70 демо-снимки.
Од создавањето до издавањето на албумот, многу луѓе беа членови на групата,
на деби албумот се потпишани: Улав, Ицко, Скелеку Скас, V.G.,
Стамче Фолк, Деликвент, Самоил Царот, Миро, Скарфејс, Митко Пики Сипи,
Кики, Спикер Тако, Ване најдолгиот, Јане баш буц и Џоге.
Албумот е прво "ортодоксно" издание во Македонија, во "Old School" стил
тенденциозно снимен без семплер, произведен само на ритам машина и грамафон.
На 17 мај 1997 година во магацинот на нова железничка станица Чиста Околина
одржува самостоен концерт.
Вратете се на почетокот Go down
MisKo
Рапуш
MisKo

Број на мислења : 67
Join date : 2008-03-15
Age : 30
Местолокација : Struga Underground

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeПет Мај 02, 2008 2:42 pm

Chista Okolina se edni od prvite bendovi sto gi slusav vo izminatite godini.
"Noviot aspekt na starata skola" eden od moite prvi mak rap albumi koj go kupiv
iako bese tesko kaj nas da se najde.
Вратете се на почетокот Go down
БАНО
moderator
БАНО

Број на мислења : 220
Join date : 2008-03-14
Age : 110
Местолокација : Arnaut Maala

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeПет Мај 02, 2008 8:02 pm

Simnete se dole Kirce pozdrav vi prakja
Na cista okolina toplite brakja Smile Smile Smile Smile

Gi slusav nekoj period vo minatiot vek koga nemav mnogu izbor...

_________________
www.myspace.com/evilllb
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/evilllb
Gang Man[Freedom Figters]
Рап Шутрак
Gang Man[Freedom Figters]

Број на мислења : 189
Join date : 2008-03-14
Age : 29
Местолокација : Bitola (Arnaut Maale) Oblasta

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeСаб Мај 03, 2008 9:25 pm

Ovoj stil ne e moj vkus !!!!

Nisto posebno!!!!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/freedomfightersgangmanmadboy
CrnaBtHronika
moderator
CrnaBtHronika

Број на мислења : 62
Join date : 2008-03-14
Age : 30
Местолокација : Karposh (Bitola)

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeСаб Мај 03, 2008 9:45 pm

ne deka gi postovam koj znaj kolku ali gi imam slusano...interesni se za slusanje ali za na scena neznam kako bi izgledale...ne bi pravel takov stil na rap ali nekogas bi slusal za da se posmeam ili da se raspolozam..

_________________
Jas ne ja odbrav ovaa igra.

Igrata me odbra mene!


CRNA BT HRONIKA
Вратете се на почетокот Go down
MisKo
Рапуш
MisKo

Број на мислења : 67
Join date : 2008-03-15
Age : 30
Местолокација : Struga Underground

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeСаб Мај 03, 2008 9:49 pm

ne se nekoj sto moze da se kaze deka se bas nesto kako rap interesni se za slusanje
Very Happy:D:D
Вратете се на почетокот Go down
atentator
Рап гуштер
atentator

Број на мислења : 109
Join date : 2008-03-14

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 8:15 pm

RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Вратете се на почетокот Go down
Adrenalin666
moderator
Adrenalin666

Број на мислења : 172
Join date : 2008-05-22
Age : 32
Местолокација : Сонцето Светит Месечината Сјај, Те Сакам Ебамуја Знај..Ж`та кавадаречка-засекгоаш моја!!

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeСаб Мај 24, 2008 6:43 pm

Со чиста , почнале многу мина а сега не обрнуваат внимание, нормално оти има голем избор на квалитетни бендови, а Чиста беа само ДЕМО бенд , со кој почна Хип Хоп културата на некој начин привлече многу млади на оваа култура. И јас ги слушав сеа досадни ми се до коска, особено текстовите- не -текстовите.
ЈАс сум шеф, јас сум ѓезве, јас сум сите шо немат везе???
Е стварно немат везеSmile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.prijateli.com.mk/u/PunkTheRock
dime_sivdom
moderator
dime_sivdom

Број на мислења : 426
Join date : 2008-03-11
Age : 34
Местолокација : Независна Република Битола/Баир мала није шала

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeВто Мај 27, 2008 2:55 am

BARDOVCI напиша:
Со чиста , почнале многу мина а сега не обрнуваат внимание, нормално оти има голем избор на квалитетни бендови, а Чиста беа само ДЕМО бенд , со кој почна Хип Хоп културата на некој начин привлече многу млади на оваа култура. И јас ги слушав сеа досадни ми се до коска, особено текстовите- не -текстовите.
ЈАс сум шеф, јас сум ѓезве, јас сум сите шо немат везе???
Е стварно немат везеSmile
bash cista ne bea demo bend....cista gi poshtovam posho na toa vreme pred vekoj snimija vo studio se organiziraja si dadoa po nekoj denar i napravija super kvalitetni snimki za toa vreme so skroz nivni ritmovi....ne moze da se zbora sega bash za tekstovite dali cinele ili ne ali sepak tie si imaa svoj stil uste na toa vreme a i den denes ne moze nikoj da gi kopira...mi se sviga i toa sto imaat vneseno veshtina vo recitalite...znaci cista okolina napravia nesto porazlicno nesto sto se vika vistinski Old School.
Вратете се на почетокот Go down
http://dimesivdom.hi5.com & www.myspace.com/whfjuvedime & www.my
curinov@yahoo.com

curinov@yahoo.com

Број на мислења : 16
Join date : 2008-06-30
Age : 37
Местолокација : VeleSS

Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitimeПон Јун 30, 2008 7:03 pm

dime_sivdom напиша:
BARDOVCI напиша:
Со чиста , почнале многу мина а сега не обрнуваат внимание, нормално оти има голем избор на квалитетни бендови, а Чиста беа само ДЕМО бенд , со кој почна Хип Хоп културата на некој начин привлече многу млади на оваа култура. И јас ги слушав сеа досадни ми се до коска, особено текстовите- не -текстовите.
ЈАс сум шеф, јас сум ѓезве, јас сум сите шо немат везе???
Е стварно немат везеSmile
bash cista ne bea demo bend....cista gi poshtovam posho na toa vreme pred vekoj snimija vo studio se organiziraja si dadoa po nekoj denar i napravija super kvalitetni snimki za toa vreme so skroz nivni ritmovi....ne moze da se zbora sega bash za tekstovite dali cinele ili ne ali sepak tie si imaa svoj stil uste na toa vreme a i den denes ne moze nikoj da gi kopira...mi se sviga i toa sto imaat vneseno veshtina vo recitalite...znaci cista okolina napravia nesto porazlicno nesto sto se vika vistinski Old School.
se slagam so dime_sivdom, napravija nesto sto se vika VISTINSKI OLD SCHOOL...nemaat veze...???kazi mi podobri old school tekstovi na BILO KOJA rap grupa vo svetot...toa e starata skola...(ne moze temelot - koj obicno e garaza/podrum da ti bide poubav od spalnata soba...ama ne mozes da go srusis, oti NA NEGO STOI SPALNATA SOBA - ako se razbirame)...lugeto si kazuat nesto nivno so ne e povrzano so pistoli, droga, zeni, zurki, koli i so znam ti ne kakvi gluposti sho se shlapaat deneska...old school se, i zaedno so ostanatite nekolku grupi se - vi se dopadnalo toa ili ne - STOLB na toa deneska so go slusame...normalno deka deneska ne mozes da napises tekst za miro i za meckite, ili da recitiras za mihail rendzov ili za gezveto...oti toa e old school txt, koj, normalno, ako se kroi vo denesni uslovi moze da izgleda samo smesno...ama za toj period, toa e toa so mozelo da se napravi - i se napravilo, za deneska da vredi, a ne da se pluka...ne e toa stvar na vkus...tebe ako ne ti se sfigaat ne gi slusaj, ama ja mislam deka ne smees da kazes deka nemale veze...mora da pokazes pocit, oti ako ne bile oni, deneska deckive od bitola mozebi nemalo da napraat rap forum na koj nie ke debatirame...VECEN RESPECT za OLD SCHOOL artistite...
peace!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Чиста Околина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Чиста Околина   Чиста Околина Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Чиста Околина
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
SIV DOM MAK-РАП Форум :: Рап Форум :: Македонски Рап-
Отиди до: